Bu doğanın mucizesi yanardağ , 1972’den bu yana her gün 6 bin dolar değerinde altın püskürtüyor

Antarktika’nın Dev Kulesi:

Erebus Dağı

Hem doğa harikası hem de bilimsel bir mucize olan Erebus Dağı, Antarktika’nın gizemli ve büyüleyici dünyasının simgesidir.Erebus Dağı’nda yapılan araştırmalar, Dünya’daki diğer yanardağların ve gezegenlerin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi edinmemize yardımcı oluyor.Yanardağın yaydığı gazlar, atmosferin kimyası ve iklim değişikliği üzerindeki etkisi hakkında da bilgi veriyor.

Erebus Dağı, gelecekteki volkanik patlamaların tahmin edilmesi ve doğal afetlerin etkilerinin azaltılması için önemli bilgiler sağlayabilir.

Zirvesi 3794 metre yüksekliğe ulaşan Erebus, Antarktika’nın en yüksek aktif yanardağıdır.

Volkanik kül, pomza ve diğer parçalanmış malzemelerin bir karışımı olan lav akıntıları ve tefradan oluşan bir stratovolkandır.

Erebus’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise ana kraterinde yer alan ve Dünya’daki az sayıdaki göllerden biri olan kalıcı lav gölüdür.

Keşif ve Araştırma:

Yanardağa 1841 yılında Antarktika kıyılarında yelken açarken kaşif James Clark Ross tarafından isim verildi.

İlk defa 1912’de Robert Falcon Scott’un Terra Nova keşif ekibi tarafından aşırı Antarktika koşullarına rağmen kapsamlı bir şekilde araştırıldı.

Erebus Dağı’nın McMurdo İstasyonu’na, Antarktika’nın en büyük yerleşim yerleşimine yakınlığı, onu jeolojik ve çevresel araştırmalar için önemli bir konum haline getiriyor.

1992 yılında, volkan araştırmalarında önemli bir dönüm noktası yaşandı ve robot kaşif Dante I, Erebus Dağı kraterine gönderildi.

Volkan Araştırmalarında Yeni Bir Çağ:

1992 yılında volkan araştırmalarına katılan istasyonda birkaç yeni araç ortaya çıktı.

Bu robot, doğrudan magma gölünden veri toplamak, sıcaklıkları ölçmek ve volkanik süreçleri anlamanın anahtarı olan gaz örneklerini analiz etmek için tasarlandı.

Ulaşılamaz Zenginlik:

Erebus Dağı sadece etkinliğiyle değil, aynı zamanda parçacıkları yaklaşık 20 mikrometre büyüklüğünde olan ince toz formundaki altını sürekli olarak dışarı atmasıyla da büyüleyici bir yer.

Yanardağın günde yaklaşık 80 gram altın salacağı tahmin ediliyor, bu da yaklaşık 145 bin krona denk geliyor.

1972’den bu yana toplam değeri 2,5 milyar kronu aşan altın atmosfere saçıldı.

Altın Tozu Peşinde:

Altını toplama fikri cazip gelse de, toz büyük mesafelere dağıldığı için pratikte imkansızdır.

Antarktika’daki bilim insanları yanardağın 1000 kilometre uzağına kadar çevredeki havada altın izleri tespit edebildiler.

Yanardağ bakır ve kükürt gibi diğer değerli elementleri de açığa çıkarsa da bunların çıkarılması ekonomik açıdan elverişli değildir.

Bilimsel Bir Hazine:

Erebus Dağı’nın sürekli faaliyeti ve magma davranışının doğrudan gözlemlenmesini sağlama yeteneği, onu sadece volkanik faaliyetlere değil, aynı zamanda gezegenimizi şekillendiren daha geniş jeolojik süreçlere dair bilgiler sunan paha biçilmez bir bilimsel araştırma alanı haline getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir